Yürüyüş Hangi Saatlerde Yapılmalı?

Kilo vermek isteyen ya da hareket ederek zinde kalmak ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen, hayatlarında hareket olmadığı için hayatlarına kaliteli hareket katmak isteyen birçok insan, sporu özellikle yürüyüşü hayatına dâhil eder. Doğru tempoda, doğru zamanda ve doğru süre boyunca yapılan yürüyüş, bireyin kısa vadede gününü zinde geçirmesine, uzun vadede ise sağlıklı organlara ve vücuda sahip olmasına yardımcı olur.  Ancak her konuda olduğu gibi yürüyüşte de belli başlı dikkat edilecek noktalar vardır. Burada ele alacağımız konu ise yapılacak olan yürüyüşün zamanıdır.  Yürüyüş için en doğru zaman, çoğu uzman tarafından sabah ve öğlen saatleri olarak belirtilir. 

Sabah saatlerinin, havanın en temiz olduğu zaman dilimi olması, yürüyüşten sonra yapılacak olan kahvaltının öğün açısından daha etkili, kontrollü ve doğru olması, açık havada yapılan yürüyüşün bireyi kendine getirerek tüm günü zinde geçirmesine olanak tanıması ve temiz hava ile birlikte salgılanacak olan hormonların bireyi hem fiziksel hem de zihinsel olarak güne hazırlaması sabah saatlerinin seçilmesinde oldukça etkili sebeplerdir.  Ayrıca düzenli olarak yapılan sabah yürüyüşleri, bireyin günlük hayatını düzenli geçirmesine yardımcı olur. Ancak şeker hastaları gibi açlığa dayanamayan bireyler yürüyüş saati olarak kahvaltı sonrasını da seçebilirler. 

Bunun yanı sıra öğlen vakitleri de yürüyüş için ayrılabilir. Sabah saatlerinde olduğu gibi kendini gösteren güneşin sıcaklığı, bireylerin kaslarını gevşeteceği için spora, yürüyüşe elverişli bir vücut esnekliği mevcut olacaktır. Bu esneklik ile yapılan yürüyüşler hem vücudu minimum derecede yoracak hem de günün büyük bölümü yürüyüş sonrasına bırakılacağı için etkin ve aktif bir gün geçirmeye yardımcı olacaktır. Yürüyüş saati olarak gün sonu gibi geç saatlerin seçilmemesinin sebebiyse vücudun kendini uyku ve dinlenmeye ayarlaması sebebiyle yavaşlayan tüm vücut fonksiyonlarını, sporla yeniden hızlandırarak uyku süresine geçişin çok zor olmasına yol açıyor olmasıdır.  Yine de akşam yürüyüşlerini seçen kişi sayısı oldukça fazladır. İşe yetişme telaşı, işten vakit bulamama, sabah ve öğlen saatlerine kendine zaman ayıramama gibi problemler nedeniyle gün içinde yürüyüşü hayatlarına dâhil edemeyen kişiler, iş sonrası ya da akşam ve gece saatlerinde yürüyüş yapmayı tercih etmektedirler. 

Tüm bu bilgiler ışığında yürüyüş için en uygun zamanlar sabah ve öğlen vakitleridir. Bu zaman diliminde yapılan yürüyüşler, bireylere hem zihinsel hem de fiziksel açıdan oldukça fayda sağlar. Bireylere, zinde bir gün, sağlıklı bir vücut ve yaşam, uzun süreli devam edildiği takdirde de planlı ve düzenli bir rutine sahip olma olanağı verir. Sağlık sorunları sebebiyle sabah yürüyüşünü ya da güneş altında öğlen yürüyüşünü yapamayan, iş saatleri nedeniyle vakit bulamayan kişilerse kendi vücut fonksiyonlarına veya yaşam düzenlerine göre zamanlar belirleyip, bu zaman diliminde yürüyüş yapmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Öne Çıkan Yayın

Yürüyüş Hangi Saatlerde Yapılmalı?

Kilo vermek isteyen ya da hareket ederek zinde kalmak ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen, hayatlarında hareket olmadığı için haya...