Yeşil Çayla 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Zamanında dikkat etmeden aldığımız kilolar belirli bir süreden sonra hayatımızı derinden etkilemektedir. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle hem aşırı terleme hem de fiziksel olarak kötü gözükme canımızı daha da sıkmaktadır. İyi de zayıflamak için de denemediğimiz yol kalmadıysa ne yapmalıyız? 

Kilo vermenin çeşitli yolları var. Bunlar arasında bitkisel kürler olduğu gibi ilaç ve ameliyat ile zayıflama da tercih yöntemleri arasında. Ancak doğal yollardan zayıflamaya çalışmak en sağlıklı olanıdır. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz yeşil çay ile zayıflama da bu yollardan birisidir. Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşenler vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Diğer taraftan yeşil çay, termojenik etkisi ile de metabolizmamızın hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinler hem anti-oksidan olarak görev yaparlar hem de yağ yakışına yardımcı olurlar.  Ancak zayıflamak için tercih edilen her çalışmada olduğu gibi sadece yeşil çay kullanarak zayıflamayı beklemek doğru değildir. Bunun yanında günlük beslenmemize de dikkat etmeliyiz ve imkân dâhilinde spor yaparak vücudumuzun yağ yakışını desteklemeliyiz. 

Kilo vermek istenen bir durum ancak bunu gerçekleştirirken dikkatli olmak gerektiğinin farkında olmalıyız. Ben de öncelikle bu konuda özellikle uzmanların çalışmalarını ve yeşil çay hakkında yaptıkları yorumları okudum. Diyetisyenler, yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olduğu görüşündedirler. Buna göre yeşil çay, içerisinde bulunan bileşimler sayesinde vücuttaki yağların yakılmasında, metabolizmanın hızlanmasında ve sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Her ne kadar yeşil çayda kalori bulunmasa da günde 3-5 bardak yeşil çay tüketimi uygun görülmekte, aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca yeşil çayı şekersiz tüketmeyi unutmamalısınız.

Tüm bu bilimsel altyapılardan sonra yeşil çay tüketimine ben de başladım. Çevremde de pek çok kişi yeşil çayı zayıflamak için kullanıyordu. Yeşil çayın etkisini kısa süre içerisinde hissediyorsunuz. Ancak ilk günlerde sindirim sisteminizin hızlı çalışmasını sağladığı için lavaboya sık gitme ihtiyacı hissetseniz de vücudunuz kısa sürede bu duruma alışacaktır merak etmeyin. Yeşil çayda kalori bulunmadığı için tüketimi halinde vücudunuza kilo aldıracak bir özelliği yoktur bilakis sindirim ve boşaltım sisteminizi düzenlediği için vücuttaki zararlı maddelerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunanlar ile de yağların oksidasyonunu sağlar. Böylece sanki spor yapıyormuş gibi yağlarımızı yakarız. Yeşil çay ile kilo vermenin bilimsel gerçekliği ortada iken gözle görülür bir etkisini görmek istiyorsanız bu süre boyunca yediklerinize de dikkat etmelisiniz. 

Yeşil çayla bir haftada şu kadar kilo verirsiniz demem doğru olmaz çünkü her insanın bünyesi birbirinden farklıdır. Hormonlar, yaş, cinsiyet de bu süreçte etkin rol oynar. Ancak bir plan dâhilinde ve düzenli spor ile desteklediğiniz takdirde kısa sürede kilo verdiğinizi hissedeceksiniz. Yeşil çay ile kilo vermek mümkün ve tecrübe edilmiş bir gerçektir ancak bu süreçte azim ve irade sizin elinizde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Öne Çıkan Yayın

Yürüyüş Hangi Saatlerde Yapılmalı?

Kilo vermek isteyen ya da hareket ederek zinde kalmak ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen, hayatlarında hareket olmadığı için haya...