Günde 5 km Yürümek Zayıflatır Mı?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle gün içerisinde yürümenin kilo vermeye etkisi hakkında konuşacağız. Sağlıklı bir vücut istiyorsanız kendiniz için yapabileceğiniz en büyük adım, adım adım yürümek olacaktır. Bunun için diyetisyenlere gidip çok sıkı diyetler uygulayarak kendinizi sıkmanıza, kendini strese sokmanıza hiç gerek yok. Günlük 5 kilometre yürüyerek hayal ettiğiniz bir vücuda, ihtiyacınız morale sahip olabilirsiniz. Çünkü bunu düzenli yaptığınız zaman çok büyük değişimler olduğunu siz de fark edeceksiniz. yürümek Bir insan için yürümek sadece kalori yakmayı sağlamaz aynı zamanda psikolojiniz de büyük oranda değişecek. Çevrenize, etrafınıza bakacaksınız. Bir spor salonunda kapalı kalarak yürümek yerine sabah limonlu suyunuzu içtikten sonra çevrenize baka baka 5 kilometre yürümek arasında çok büyük fark var. 5 kilometreyi gün içinde böle böle yürüseniz de olur. Bu şekilde açık alanda yürümeniz hem sizin psikolojiniz açısından hem moraliniz ve hem de metabolizmanızın çalışması açısından çok büyük bir artı çok büyük bir değişimdir. 

O yüzden hemen hemen her grup insan için ideal olan bu spor yürümek günlük 5 kilometre yapıldığı zaman sizleri olmak istediğiniz vücuda daha çok yakınlaştıracaktır. Diğer çok zaman harcatan ve yorucu egzersizlere alışmak için geçen süre yorucu olabilir sizi sıkabilir ancak yürüyüş yapmak sizin profesyonel bir sporcu olmanızı veya bir spor salonuna gidip profesyonelden destek almanızı gerektirmez. İstediğiniz anda, karar verdiğiniz anda gayet kolaylıkla yapabileceğiniz, kendi hayatınızı kendi kilonuzu, sağlığınızı değiştirebilme imkânı yaratabileceğiniz bir hareket olacaktır. Cleveland Clinic’e göre yürüyüş egzersizleri kalple ilgili rahatsızlıklar açısından, nefes darlığı açısından, metabolizmanızı açısından ve de sindirim sisteminiz açısından oldukça etkili bir spor. Yürümek elbette yüzme, bisiklet sürmek ve aerobik gibi egzersizler kadar yüksek bir kalori yakmaz ancak eklem ağrılarınız için oldukça etkilidir, yüksek tempolu egzersiz yapamayan insanlar içinde 5 kilometre yürümek oldukça uygun ve etkili bir egzersiz haline gelecektir. 

Günlük 5 kilometre yürüdüğünüzde yakacağınız kalori sizlerin kilosuna, yürüyüşteki hızınıza veya birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir fakat 500 kalori yapabileceğinizi unutmayın daha hızlı yürüdüğünüz zaman gideceğiniz mesafeye bağlı olarak daha fazla kalori yakabilirsiniz ama hız sizi daha çabuk yoracağı için tempolu bir şekilde yürümeniz de fayda var. Fakat aynı mesafeyi daha hızlı veya daha yavaş görüyorsanız yaktığınız kalori çok da fazla değişmeyecektir, günlük 5 kilometrelik bir yürüyüşle daha fazla kalori yakmanın birçok yolu var, birçok tekniği var. Bunlardan birisi de elinize ayak bileklerinizi hafif ağırlıklar veya bağlayarak yürüyüşünüz devam ettirmektir Bu hareketler sizlere direnç katar ve yaktığınız toplam kalori arttırır. 

Kilo vermek istiyorsanız günlük 5 km yürüyerek işe başlayabilirsiniz. Günlük 5 km yürüyüşü devamlı yaptığınız taktirde büyük değişimler olacaktır ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmeye başladığınızı göreceksiniz. Ben tüm bu sebeplerden dolayı günlük en az 5 km yürümenizi öneriyorum. Faydasını göreceğinizden şüpheniz olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Öne Çıkan Yayın

Yürüyüş Hangi Saatlerde Yapılmalı?

Kilo vermek isteyen ya da hareket ederek zinde kalmak ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen, hayatlarında hareket olmadığı için haya...