Kıymalı Mantı Makarna

Makarna ülkemizde çok sık tüketilen bir yemektir. Günümüzde makarnanın pek çok çeşidi vardır. Her kesime hitap eden makarna türlerinden biri de mantı makarnadır. Mantı severler için yapımı daha kolay bir alternatif olan kıymalı mantı makarna tarifi oldukça lezzetlidir. 

Malzemeler
1 paket mantı makarna ( hemen hemen her markanın bu tip makarnaları mevcuttur)
250-300 gr dana kıyma
1 adet soğan
2 diş sarımsak
1 yumurta
pul biber, karabiber, tuz
yoğurt
Sos için;
2-3 kaşık tereyağı
1 kaşık kuru nane
1 tatlı kaşığı salça

Kıymalı mantı makarna tarifi

Soğanlar ve sarımsaklar rendelenir. Dana kıyma geniş bir kaba alınır. Rendelenmiş soğan ve sarımsak kıymaya ilave edilir. Tuz, karabiber ve pul biberde iç harca eklenir. Daha sonra yumurta da eklenerek harç yoğrulmaya başlanır. yoğrulan harcın içine isteğe göre ince kıyılmış maydanoz eklenebilir. Mantı makarnalar bu harç ile doldurulmaya başlanır. Bütün makarnaların doldurulma işlemi bittikten sonra bir tencerede su kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine bir miktar tuz ve yağ konulmalıdır. Bu yağ makarnaların birbirine yapışmasını engelleyerek daha lezzetli bir hale getirecektir. Suyun kaynar durumda olması önemlidir aksi takdirde makarnalar birbirine yapışacaktır. Makarnalar yaklaşık 15-20 dakika pişirilir. Pişirilen makarnalar bir süzgeç yardımıyla süzülür.
Sos için ; Tereyağı bir tavada eriyip kızana kadar karıştırılır. Erimiş yağın içerisine salça eklenerek karıştırma işlemi devam eder. Daha sonra kuru naneler eklenir ve nane kokusu çıkana kadar kavrulur.

Süzülmüş makarnalar bir tabağa alınır. Diğer bir tarafta yoğurt içine rendelenmiş sarımsak eklenerek çırpılır. Çırpma işlemi esnasında yoğurdun kıvamı daha akışkan hale getirilmek üzere bir miktar su eklenebilir. Makarnaların üzerine yoğurt döküldükten sonra sos gezdirilerek servis edilir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar