Ustasından Sade Kıymalı Makarna Tarifi


Küçük büyük demeden hepimizin severek, beğenerek yediği nadir yemeklerden biridir makarna. Birçok çeşidi vardır ve hepsi sofralarımıza konuk olur. Öğrenciler arasında espri konusu olmuş kıymalı makarna ise mevcut makarna çeşitleri içerisinde en beğenileni şüphesiz. Bugün sizlerle sade kıymalı makarna yapacağız. Acıktığımızı hissettik, değil mi?

Hangi malzemeler gerekiyor?
Gereken malzemelerin başında elbette 1 paket makarna ve tencere içerisinde kaynamış su. Alışılagelmiş makarna tarifleri hep böyle başlıyor. Makarna yaptığımız için biz de bu şekilde başlayacağız ancak bizim üzerinde durmamız gereken nokta makarnanın o güzel mi güzel kıymalı sosu. Sosu hazırlamak için gereken malzemeler;

  • Yarım kilo kıyma (orta yağlı, dana)
  • 1 adet kuru soğan, 1 adet yeşil soğan
  • 2 adet domates
  • 2 yemek kaşığı salça
  • Tuz, kırmızı toz biber ve karabiber
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ

Bu malzemelerin temininden sonra makarnamızın yapılışına geçebiliriz. Neticesinde parmaklarımızı yiyeceğimiz sade kıymalı makarna bakın nasıl yapılıyormuş.
İşte sade kıymalı makarnanın yapımı:

Genişçe bir tencereye sıvı yağı koyuyoruz. Soğanı içine atıp az kavuruyor ve kıymayı katıyoruz. Soğanın tam kavrulmamasına dikkat etmelisiniz. Hafif pembeleşince kıymayı atmalısınız ki ikisi beraber kavrulabilsinler. Bir süre ikisini beraber pişirdikten sonra diğer tüm malzemeleri (kuru soğan, yeşil yoğan, domates) küp küp doğranarak içine atılır ve yukarıda saydığımız baharatlar uygun miktarlarda ekilir. Tüm malzemeler böylece kavurularak karıştırılır. Makarnamızın üzerine dökeceğimiz, onu diğer makarnalardan farklı kılacak sosumuz hazır. Sos bir kenarda hazır beklerken biz farklı bir tencerede makarnamızı pişireceğiz. Standart bir makarna nasıl pişirilirse izleyeceğimiz yollar da aynı şekilde. Sonrasında hazırladığımız sosu makarnaya dökerek sunum yapacağız.
Sunum yaparken neye dikkat edilmeli?

Tencereye az miktar yağ dökün. Sonra salçayı ekleyin ve kavurun. Üzerine makarnayi dökün ve 8-10 dakika pişirin. Makarna hazır olduğunda üzerine başta hazırladığımız kıymalı sosu dökeceğiz. Sunum aşamasında makarnanın ve sosun sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun haricinde sosu dilerseniz makarnanın ortasına, dilerseniz kenarlarına dökebilirsiniz. Sunum aşamasında sosu dökerken kendinize özgü stiller oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar