Kıymalı Makarna Yapma Sırları

Makarna deyince birçoğumuzun aklına kısa zamanda hazırlanan kolay bir yemek gelir. Özellikle  dersten sonra çoğu öğrencinin kullandığı besin türüdür.
Makarnanın basit yöntemle kaynatılıp, kolay yemek türünden profesyonel aşçı tarafından hazırlanan yemeğe dönmesi için, onu özel olarak hazırlayıp, özel sırlar eklemeliyiz. Profesyonel aşçı kuralı deyince hazırlanmasının zor olacağını düşünmeyin. Lezzetli bir kıymalı makarna hazırlamak o kadar da zor değil.


     Kaynatacağınız makarna kaliteli buğdaydan değilse eğer o zaman sizin leziz makarna hazırlama gibi bir şansınız yok. Makarna seçiminden sonraki aşama ise düzgün tencere seçme aşamasıdır. Elimizin altına geçen tencereyi alıp su doldurmamalıyız. Makarna hazırlamak için yüksek ve fazla su kapasitesi olan tencereler seçmeliyiz. Az miktar suda makarna pişmez, sadece yapışma riski artar. İri tenceremizi alıp onun ¾-nü su ile doldurun, ve bu durumda hem suyun taşmasının önlemini alırsınız, hem de makarna bu durumda düzgün pişeceğinden bu sorundan da kurtulmuş olursunuz.

   İdeal makarna hazırlama kuralı "10-100-1000" kuralına göre. 10 gram tuz, 100 gram makarna ve 1000 gram veya 1 litre su size ideal makarna yemeği hazırlamak için düzgün oranı verir. 1 yemek kaşığı tuz yaklaşık 38 gram, 1 paket makarna ortalama 500 gram olur. Bu demektir ki, 1 paket makarna haşlarken 5 litre su ve 1.5 yemek kaşığı tuz kullanmalısınız.

Makarna suyuna tuzun duzgün zamanda ilave etmeni belli zaman suyun kaynama süresini uzatmazsınız ve ayrıca makarnanın tuzu içine çekmesi için yeterli ortam yaratırsınız.

     Bunun için basit yoldarı kullanın: su kaynadıktan sonra tuzu ekleyip birkaç dakika kaynamasını bekledikten sonra suya makarnayı ekleyin. Pişirme sırasında suyun çok tuzlu olduğunu hissettiğiniz zaman, soyulmuş patates ilave edin.Sonradan makarna yine tuzlu olursa, o zaman makarnayı süzerek üzerine soğuk su ekleyin.

   Kaliteli makarna almanız durumunda tencerenin dibine yapışma olasılığı çok düşük olmasına rağmen, tencereye 1-2 damla sıvı yağ dökmelisiniz.Makarnayı tencereye attıktan sonra asla tencerenin kaapğını kapatmeyın.Kazanın kapağını açık tutun ve her 2-3 dakikada bir onu karıştırın. Makarnayı karıştırmadığınız taktirde homejen bir yemek olmaz ve bazı tarafı sert, bazısı ise yumuşak olur. Makarnayı hafif diri seviyorsanız, o zaman 7 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Biraz yumuşak sevenler 9 dakika, lap yumuşak isteyenler ise 11 dakika bişirmelidirler. 11 dakika riskli, 9 dakika ise ideal sayılır.

    Artık sona yaklaşıyoruz. Makarna haşlandı, sıra süzme törenine geldi. Hiçbir durumda makarnayı süzgece döktükten sonra, onun üzerine musluk suyu dökmeyin. Makarna yıkanmaz. Makarna suyunun yarısını döküp, bir o kadarda soğuk su ekleyerek, onu 1 dakikalık kenara koyuyoruz. Ondan sonra ise tamamını süzmek gerekir.Hazırladığınız sosa makarnanın suyunu da ilave ederek servis edebilirsiniz.

   Makarna sudan çıktıktan sonra kendi sıcağı ile pişmeye devam ediyor. Bu nedenle sıcak sos ilave edilecek makarna 9 dakika pişmelidir.
Son olarak belirtmek gerekir ki, makarnayı bekletmeden, sosunu ilave edince hemen servis etmelisiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar