Kaşar Peynirli Kıymalı Makarna

Öğrenci yemeği olarak da bilinen makarna küçük büyük demeden hepimizin sofralarına konuk olmaktadır. Sadesi, peynirlisi, kıymalısı, salçalısı, tereyağlısı gibi farklı çeşitleri bulunmakla beraber damak tadınıza uyacak muhteşem bir lezzeti sizlere sunmak istiyoruz. Bu makarnamızda kaşar peyniri ve kıyma birlikte olacaklar. Kaşar peyniri ve kıymanın muhteşem birlikteliği nasıl bir damat tadı bırakacak dersiniz?Gerekli malzemeler & yapılışı;
Kaşar peynirli ve kıymalı makarnanın hazırlanışı sade makarna ile arasında pek bir fark yok. Zira normal makarna yapıp sonrasında soslandırarak ve malzemelerimizi içine ekleyerek muhteşem kaşarlı kıymalı makarnamızı hazır edeceğiz.
İşte gerekli malzemeler;

  • 1 paket makarna (5 kişilik)
  • 4 adet domates ve 1 adet biber
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Kıyma (dilediğiniz kadar.)
  • 1 er bağ maydonoz ve dereotu
  • Kaşar peyniri 
  • Ve son olarak da tuz.

Malzemelerin ölçüsünü dilerseniz damak tadınıza uygun şekilde de ayarlayabilirsiniz. Yapılışına gelecek olursak; standart bir makarna yapılışı girişi ile başlıyoruz. Kaynamış suya makarnayı koyuyor ve pişmek üzere diğer tarafa geçiyoruz. Biber ve kıyma beraber bir tavada kavrulur. Bir müddet kavurduktan sonra üzerine maydonoz, dereotu, domates ve biraz da tuz ekilir. Makarnanın üzerine dökeceğimiz sos hazır. Bakalım markanamız pişmiş mi?

Makarnanın kaynayan su içerisinde 8-10 dakika durması yeterli olacaktır. Piştiğinden emin olduktan sonra makarnayı süzün ve bir kenarda bekletin. Şimdi geniş bir tencere alacağız ve içerisine domates rendeleyeceğiz. Bir tencereye iki adet domatesi rendeleyin ve üzerine salça ekleyin. Sonra başta hazırladığımız sosu dökün. Artık tenceremizin içinde mükemmel bir sos var. Bu tencereye makarnayı dökün ve karıştırın. Sosu iyice yedirdikten sonra makarnamız hazır olacak.

Fırın kullanabilirsiniz;Son halini alan makarnamızı sunmadan önce üzerine kaşar peyniri serpiştireceğiz. Makarna sıcakken kaşar peyniri üzerine eriyecek ve harika bir görüntü alacaktır ancak makarnamız sıcaklığını kaybettiyse fırın kullanabilirsiniz. Fırın tepsisine genişçe yaydığınız makarnanın üzerine kaşar peynirini rendeleyip fırına verebilirsiniz. 180 derece ısıtılmış fırında 10-15 dakika kadar durması istediğiniz görüntüyü yakalamak için yeterli olacaktır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar